Zapewne znalazłeś się na tej stronie nie bez przyczyny. Może szukałeś informacji o ciekawym miejscu do zwiedzenia, albo o atrakcyjnej trasie turystycznej. Internet oferuje w tym zakresie nieprzebraną ilość informacji, ale jeszcze nie tak dawno do dyspozycji były tylko papierowe wydawnictwa - książki, przewodniki, informatory. Internet naprawdę zawitał pod nasze dachy dopiero z początkiem XXI wieku, ale niedługo osiągalny będzie pewnie z najdalszego zakątka Ziemi. Sprzęt umożliwiający skorzystanie z jego zasobów stał się bardzo mobilny i można go dziś zmieścić nawet w kieszeni. Rozwinął się do tego stopnia, że stanowić może jeden z wielu elementów wyposażenia turystycznego. Trudno powiedzieć, w jakim stopniu wpłynie to na tradycyjne narzędzia przekazywania informacji. Wiemy przecież, że nawet wysoki stopień niezawodności urządzeń wciąż nie wyklucza możliwości awarii. W najmniej oczekiwanym momencie mogą się po prostu zepsuć lub wyczerpać zasilające je źródła energii, co wtedy? Zawsze zatem dobrze mieć w plecaku zwyczajną mapę albo książkowy przewodnik, bo w pewnej chwili może okazać się to jedynym możliwym źródłem informacji, która w szczególnych momentach może być dla nas nieodzowna (np. w sytuacji zagubienia szlaku).
Papierowe źródła informacji turystycznej łatwiej nam ogarnąć i wydobyć z nich interesującą nas porcję wiedzy turystycznej. Zapewne czasem towarzyszy temu odrobina sentymentalizmu i pewna magia, jak ta występująca podczas kartkowania albumu ze zdjęciami - czy wtedy nie jest przyjemnie, a fotografie są piękniejsze od tych na ekranie monitora. Dlatego wciąż chętnie sięgamy po książkowy przewodnik, informator, czy też papierowy periodyk, a także lubimy rozłożyć zwyczajną papierową mapę i wędrować po niej wzrokiem i palcem. Czy nie tak, mimo potęgi informacyjnej Internetu?
W 2002 roku startowała nasza strona internetowa, co możecie odczytać z jej stopki. Rok 2002 był wówczas „Międzynarodowym Rokiem Gór” ogłoszonym przez Organizację Narodów Zjednoczonych, co oczywiście wpłynęło na działalność kół i klubów PTTK na terenie całego kraju. W tym okresie, równolegle z naszą stroną internetową zaczął ukazywać się pewien papierowy periodyk – „Kwartalnik Komisji Kół Zakładowych O/PTTK przy HTS S.A”. Kto go pamięta, zapewne wspomni o nim tęsknie. Przygotowywany był pod redakcją naszej koleżanki Helenki Grzywacz. Wiodącym tematem każdego z numerów „Kwartalnika” był wybrany park narodowy. Poza tym znaleźć w nich można było opisy różnych atrakcji turystycznych, obiektów i tras, a także ich walorów krajoznawczych. Były też informacje o schroniskach turystycznych oraz wiele ciekawostek, takich np. jak dziesięć cudów natury, czy „Polskie naj”. Na zakończenie każdego z numerów „Kwartalnika” zamieszczony był kalendarz imprez organizowanych przez Oddział w nadchodzącym kwartale.
„Kwartalnik” z numeru na numer stawał się coraz obszerniejszy i ciekawszy. Łącznie ukazało się pięć jego numerów, a szkoda. Czyż nie chcielibyście zobaczyć ich ponownie? I tutaj mam dla Państwa niespodziankę - okazało się bowiem, że szczęśliwym zrządzeniem losu odnalazły się wszystkie archiwalne egzemplarze „Kwartalnika”. Mało tego - zdziwicie się jeszcze bardziej, gdyż odnalazł się również kolejny szósty numer, który do dzisiaj jeszcze nie ujrzał światła dziennego. Mamy też fragmenty numeru 7, będącego wciąż w fazie redakcyjnej. Wszystkie numery „Kwartalnika” zostały zeskanowane do postaci cyfrowej i zachowane dla potomności. Można je tutaj znów zobaczyć.
Marek Szala
Nr 1 (1/2002) | Nr 2 (2/2002) | Nr 3 (3/2002) | Nr 4 (4/2002) |
Nr 5 (1/2003) | Nr 6 (2/2003) nigdy nie wydrukowany |
||