kontur (2 kB)

INTEGRACYJNE KOŁO PTTK "M A T R A G O N A"

Linia
matragona01 (7 kB)

Płockie Trio cz. 2

Płoki – Krzeszowice

27.04.2025 (niedziela)

Impreza nr 036


Regulamin uczestnictwa w wycieczkach
Hutniczo-Miejskiego Oddziału PTTK w Krakowie
ploki (107 kB)
Płoki – Sanktuarium Matki Bożej Patronki Polskich Rodzin Robotniczych (źródło: www.narowery.visitmalopolska.pl, autor: Kamil Bańkowski)

Płoki – wieś (ok. 900 mieszkańców) położona na terenie gminy Trzebinia w obrębie Pagórów Myślachowickich (Wyżyna Olkuska). Miejscowość istnieje od XIII w. Do XV w. wydobywano w okolicy galenę (ruda ołowiu). Nazwa Płoki pochodzi prawdopodobnie od płukania urobku, chociaż co do tego językoznawcy nie są zgodni. Niektórzy wywodzą nazwę od określenia miejsc podmokłych i trzęsawisk. W XVIII w. w Płokach rozpoczęto eksploatację rud żelaza. W 1870 r. wybudowano hutę, której kamienny budynek istnieje do dzisiaj. W XIX w. skromne złoża żelaza uległy wyczerpaniu. W Płokach znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Patronki Polskich Rodzin Robotniczych.

(źródło: www.malopolska.szlaki.pttk.pl)

Czerna – wieś (ok. 1100 mieszkańców) leżąca na Płaskowyżu Ojcowskim, w Dolinie Czernki, zwanej też Czerniówką. Potok ten, po krótkim, ok. czterokilometrowym biegu, na pograniczu z Krzeszowicami-Czatkowicami łączy się z Krzeszówką. Malownicze położenie wsi, a także bliskość zespołu zabudowań klasztoru Karmelitów Bosych z XVII w., spowodowały, że przez dłuższy czas, a w szczególności w okresie międzywojennym, wieś pełniła rolę letniska dla mieszkańców Krakowa. Z okolicznych wzgórz rozciągają się dalekie i bardzo malownicze widoki, zakłócone ogromną szczerbą w krajobrazie – kamieniołomem wapienia węglowego w Krzeszowicach-Czatkowicach.

(źródło: Julian Zinkow, „Krzeszowice i okolice”)

Linia

Wycieczki z cyklu „Płockie Trio” oferują możliwość poznania zachodnich krańców Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Stanowią one również okazję do zdobywania Regionalnej Odznaki Turystyczno-Krajoznawczej „Miłośnik Jury”.

milosnikjury (15 kB) milosnikjury2 (6 kB)

Regulamin odznaki dostępny jest pod linkiem: Miłośnik Jury

Miłośnik Jury | Oddział PTTK Zawiercie

Obiekty krajoznawcze i przyrodnicze na trasie wycieczki:

klasztor (128 kB)
Klasztor Karmelitów Bosych w Czernej (źródło: https://mapa-turystyczna.pl/, autor: Jarek Rusiecki) Linia

Trasa piesza:

zielony (0 kB) Płoki – Lgota – Las Kochman – Łysica (446 m n.p.m.) zolty (1 kB) rez. Dolina Eliaszówki – Czerna (klasztor) – Krzeszowice (PKP)
Długość trasy: 19 km
Szacowany czas przejścia wg mapy (bez przerw): 5:05 h

mapka-krzeszowice (124 kB)

Dojazd – komunikacja publiczna (bilety należy zakupić we własnym zakresie):

Linia

Punkty do odznak turystycznych:

Linia
Organizator nie zapewnia opieki licencjonowanego przewodnika
na w/w trasach.
Od uczestnika wymagany jest ubiór stosowny do uprawiania turystyki
i pory roku oraz odpowiednie przygotowanie kondycyjne.
Uwaga !!!
Wskazane jest zainstalowanie w telefonie aplikacji „Ratunek”

UWAGA!!!
Wszystkie wpłaty za wycieczki, składki członkowskie itp. należy dokonywać wyłącznie przelewem na konto:


„Bank PKO BP O/Kraków”
16 1020 2906 0000 1302 0369 8461

- wpłatę za wycieczkę Nr 036 dokonujemy po wcześniejszym zapisaniu się na listę uczestników u prowadzącego zapisy w nieprzekraczalnym terminie do dnia 24.04.2024 r.

Dokonując wpłaty należy w informacji na przelewie podać obowiązkowo:

  • nr wycieczki na którą dokonujemy wpłaty
  • nazwisko, imię osoby na którą dokonujemy wpłaty.

Brak tych danych skutkowało będzie zwrotem wpłaty na konto wpłacającego, a tym samym eliminację z listy uczestników wycieczki.

Wpisowe - 10 zł


Zapisy prowadzi Biuro Hutniczo-Miejskiego Oddziału PTTK w Krakowie przy
ul. Bulwarowej 37 w godzinach funkcjonowania Biura,
oraz Helena Grzywacz tel. 509-052-643
lub na adres email: pttkhts@pttkhts.hg.pl, szaryas@wp.pl
Linia

Koszt wyjazdu obejmuje:


UWAGA !!!.

Dokonanie opłaty za wycieczkę jest potwierdzeniem przyjęcia regulaminu uczestnictwa w wycieczkach do wiadomości i zobowiązaniem do jego przestrzegania.

Wycieczka nie ma charakteru komercyjnego i odbywa się na zasadzie samoorganizacji osób w niej uczestniczących, którą koordynują prowadzący wycieczkę.
Prowadzący wycieczkę zastrzegają sobie prawo zmiany tras lub programu ze względu na złe warunki atmosferyczne, braku czasu do realizacji programu lub zaistnienie innych nieprzewidzianych wydarzeń.

Uczestnicy wycieczki zobowiązani są do przestrzegania przyjętego planu oraz ewentualnych jego modyfikacji wprowadzonych przez organizatora, a także realizowania go w założonych ramach czasowych. W porozumieniu z organizatorem istnieje możliwość realizacji własnych programów.

Uczestnicy wycieczki winni mieć świadomość ryzyka wiążącego się z wędrówką w specyficznych warunkach, w tym nieszczęśliwego wypadku lub kontuzji. Od uczestników wymaga się właściwego przygotowania do wędrówek, a przede wszystkim posiadania ubioru i obuwia stosownego do pory roku oraz warunków atmosferycznych.

Linia

Wycieczkę prowadzi::

Marzena Chyba oraz Helena Grzywacz

Serdecznie zaprasza
Zarząd Integracyjnego Koła PTTK
„Matragona”

Linia
Powrót
copyright