kontur (2 kB)

Minčol - 1364 m n. p. m. - Słowacja

23.04.2022 r.

Linia
Kierownik wycieczki:
Mariusz Buczek
mincol (170 kB)

Kiedy mówi się Minčol, wielu małomiasteczkowych turystów gubi się w oczach. Piękne pasmo górskie, które oczaruje zarówno zimę, jak i lato. Chociaż nie jest to jeden z najwyższych szczytów Małej Fatry, dzięki zróżnicowanej scenerii krajobrazowej, a także ukształtowaniu terenu, wejście na Minčol z pewnością Cię nie zawiedzie. Minčol jest jednym z tych szczytów, które choć wolniej się wspinają, ale dość wytrzymałe. Trasa biegnie przez większość odcinka przez gęsty las, więc widoki na szczyt będą dla Was prawdziwym rajem dla oczu. W szczególności znajdziesz piękne widoki na Żylinę i Martin, žilinę i Turčianską kotlinę, a także Małą i Wielką Fatrę. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć aż do Tatr Wysokich lub nadajnik javorina nad Starym Turou.
Zimą miejsce to jest popularne wśród narciarzy biegowych, latem nie jest psute przez biegaczy. Ponadto stoki wzgórza Minčol są latem pokryte owocami leśnymi, zwłaszcza jagodami, które sprawią, że będziesz głodny trochę po drodze.
Wzgórze Minčol jest skrzyżowaniem kilku szlaków turystycznych. Wejście tradycyjnie rozpoczyna się na parkingu ATC Turiec w Vrútkach, ale można do niego również dotrzeć z miejscowości Višňové lub ze Stráňav. Wszystkie drogi wyjazdowe mają około 7 km długości.

Źrodło: WP

Trasa górska:


profil-mincol (24 kB) Linia mincol02 (176 kB) Linia
Relacja fotograficzna - Eugeniusz Halo
Linia Powrót
copyright