Kierownik wycieczki: | Pustułka Janusz |
Pogoda: | wspaniała |
Trasa przejazdu: | Kraków Nowa Huta - Dobczyce - Węglówka - Kasinka Mała - Pcim - Sucha - Pcim - Myślenice - Kraków Nowa Huta. |
Na 6 listopada zaplanowany był ostatni w sezonie wyjazd turystyczny Koła PTTK Stalowni. Tym razem później bo o 7.30 wyruszyliśmy z parkingu pod Światowidem. Jadąc przez most w Mogile a następnie Bieżanów, Wieliczkę, Dobczyce dotarliśmy na przełęcz Jaworzyce. Podczas drogi uczestnicy otrzymali instruktarz BHP, niezbędne informacje o przebiegu wycieczki, rozdane zostały programy wycieczki i na osłodę po "cukiereczku". Na przełęczy wyznaczeni zostali "ochotnicy" do transportu prowiantu na ognisko na Kudłaczach po czym szlakiem czerwonym wyruszyliśmy na trasę.
Nasz kierowca Grzesiu natomiast udał się autobusem do Pcimia gdzie wyznaczony był punkt końcowy trasy górskiej.
Po około godzinie zdobywamy najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego - Lubomir 904 m.n.p.m.
W Obserwatorium Astronomicznym znajdującym się na szczycie czekał już na nas Kierownik zgodnie z wcześniejszymi uzgodnieniami a na tarasie Obserwatorium przygotowane były 2 lunety do obserwacji słońca. Po wstępnych informacjach na temat obsługi lunet, wiedzy astronomicznej, wyposażenia Obserwatorium w sprzęt każdy z nas miał możliwość obejrzenia słońca z jego plamami i protuberancjami. Poniżej tarasu przy makietach obrazujących przedwojenne budowle obserwatorium zapoznani zostaliśmy z jego historią od powstania do dnia dzisiejszego. Na zakończenie kierownik obserwatorium wręczył nam pamiątkowe widokówki i zaprosił na nocne obserwacje nieba. Dziękując za miłe przyjęcie, przekazane informacje i umożliwienie obserwacji słońca oraz dokonując wpisu do pamiątkowej księgi z obietnicą ponownego spotkania na nocnych obserwacjach nieba pożegnaliśmy obsługę obserwatorium.
Dalsza trasa prowadziła szlakiem czerwonym przez szczyt Łysiny do Schroniska PTTK na Kudłaczach. Przy schronisku rozpaliliśmy ognisko a upieczone kiełbaski smakowały wybornie.
W międzyczasie Prezes Koła PTTK Stalowni (piszący te słowa) podsumował sezon turystyczny 2010 i wyróżnił za aktywną działalność i uczestnictwo w imprezach Koła kol.kol.: Gabrysię Mazurek, Ilonę Wiechecką, Małgosię Kurzyniec, Anitę Olszewską, Ninę Lendę, Grażynę i Zdzisława Ziółków wręczając im śpiewniki turystyczne, mapy i przewodniki. Dyplomem Zarządu Głównego PTTK za dotychczasową działalność uhonorowany został kol. Leszek Olszewski. Doceniona została również dzielna postawa najmłodszych uczestniczek wycieczki Elżbietki i Alicji Szala poprzez wręczenie drobnych słodkości.
Zrelaksowani, posileni, po wykonaniu pamiątkowych zdjęć, przybiciu pieczątek w książeczkach GOT przy wspaniałej pogodzie i widoczności a szczególnie na Beskid Wyspowy, Makowski i Tatry szlakiem czarnym schodzimy do Pcimia. Żegnamy gościnne Pasmo Lubomira i Łysiny i Zakopianką bez przeszkód szybciutko docieramy na parking pod Światowidem.
Mając jeszcze w pamięci wspaniałe uroki jesieni a szczególnie niezapomniane panoramy gór kończymy sezon turystyczny 2010 z Kołem PTTK Zakładu Stalownia.
Janusz "NUNUŚ" Pustułka
Data odbycia wycieczki |
Trasa wycieczki | Nr grupy górskiej wg reg. GOT |
Punktów wg reg. GOT |
Czy przodownik był obecny |
6.11.2010 | Węglówka - Lubomir | BZ. 10 | 7 pkt. | Tak |
6.11.2010 | Lubomir - Łysina | BZ. 10 | 2 pkt. | Tak |
6.11.2010 | Łysina - Schronisko PTTK na Kudłaczach | BZ. 10 | 2 pkt. | Tak |
6.11.2010 | Schronisko PTTK na Kudłaczach - Pcim | BZ. 10 | 6 pkt. | Tak |
RAZEM | 17 |