kontur (2 kB)

Tatry

do schroniska na Polanie Chochołowskiej
i Wołowiec
w dniach 27 - 28 luty 2016

Linia
Prowadzący: Zdzisław Gardziel - Przodownik Turystyki Górskiej
Pogoda: piękna zima
Linia rakon (65 kB) Linia

Przejście tras górskich:

27.02.2016
Siwa Polana - Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej - Grześ - Rakoń - Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej (nocleg)

28.02.2016
Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej - Przełęcz Iwaniacka - Schronisko PTTK na Hali Ornak - Kiry

Linia

Tatry jak ciasto „Karpatka”

Wreszcie mogę powiedzieć, że wiem, jak powinno wyglądać perfekcyjnie wyrośnięte i wykonane ciasto „karpatka”. Panorama Tatr w zimowej krasie widziana ze szczytu Grzesia, to niesamowity widok, przywołujący skojarzenie z tym popularnym ciastem.
Widoczne na horyzoncie pofalowane grzbiety grani, szczytów, przysypane białym, błyszczącym w promieniach słońca śniegiem, wyglądały jak posypane cukrem pudrem. Miejscami śnieg tak błyszczał jakby te nierówności były polukrowane.
Krajobraz przedstawiał się majestatycznie, a zarazem bajkowo.
Przysłowiową wisienką na tej „karpatce” było otaczające góry, błękitne, a wręcz lazurowe niebo, które jeszcze bardziej eksponowało tą biel- perłową biel.
Coś cudownego!
tatry (29 kB) Takie widoki miałam okazję zobaczyć i piękne chwile przeżyć na wycieczce zorganizowanej przez KTG „WIERCH” do Doliny Chochołowskiej i Doliny Kościeliskiej.
Program tego 2-dniowego wyjazdu był dopasowywany do pogody jeszcze w trakcie drogi dojazdowej do Siwej Polany, po to, aby jak najwięcej skorzystać z uroków zimy i Tatr.
Na pierwszy dzień została wybrana trasa z dnia następnego - czyli przejście na Wołowiec. Wyruszyliśmy dziarsko w pięknej słonecznej pogodzie i dopóki nie wspięliśmy się na szczyt Grzesia to taka bezwietrzna, spokojna aura nam towarzyszyła.
Już na Grzesiu, a potem wędrując w kierunku Rakonia pogoda zmieniała się, wzmagał się wiatr, a gdy rozciągnięta grupa podchodziła na szczyt, wiatr był tak silny, że chwilami uniemożliwiał stawianie kroków. Wzburzony śnieg i kryształki lodu siekały po twarzy i oczach. Ze względów pogodowych i bezpieczeństwa, grupa zakończyła na szczycie Rakonia swoje przejście i zawróciła w drogę powrotną do schroniska na Polanie Chochołowskiej. Kolega Artur, który wyruszył wcześniej przed grupą, dotarł na Wołowiec, ale jak sam mówił, przyjemności było w tym niewiele.
Wszyscy dotarliśmy bezpiecznie do wypełnionego po brzegi (tak w części jadalnej jak sypialnej) schroniska. Jakież było nasze zdziwienie, że o tej porze roku i w takiej aurze pogodowej jest tak pełno chętnych na nocleg.
W przytulnym schronisku, przyjemnie było posilić się ciepłym obiadem, a potem miło spędzić czas na wspólnych pogawędkach w turystycznym towarzystwie.
Kolejnego dnia obudził nas huczący wiatr, który naginał i kołysał gałęzie świerków rosnących wokół schroniska. Prognozy pogody sprawdziły się, nastąpiła odwilż.
Według planu wyruszyliśmy na trasę i przeszliśmy do Doliny Kościeliskiej przez Iwaniacką Przełęcz. Chwilę odpoczęliśmy w kolejnym pięknym schronisku tatrzańskim „Ornak”, (szkoda, że nie ma jeszcze książeczek do potwierdzania odwiedzin w schroniskach i chatach tatrzańskich) po czym grupa wyruszyła nad Staw Smereczyński. Po przejściu całej Doliny Kościeliskiej dotarliśmy do Kir na parking, gdzie czekał na nas autobus by wyruszyć w drogę powrotną do Krakowa.

Było bardzo przyjemnie, a teraz zabierajmy się do pieczenia karpatki, póki jeszcze mamy wzór doskonały w głowie!

Agata Karwowska

Linia

Siwa Polana - Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej - Grześ - Rakoń - Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej - 27.02.2016

Data
odbycia
wycieczki
Trasa wycieczki Nr grupy
górskiej
wg reg. GOT
Punktów
wg reg.
GOT
Czy
przodownik
był obecny
27.02.2016 Siwa Polana - Polana Huciska - Wyżnia Brama Chochołowska – Polana Trzydniówka T.02 8 Tak
27.02.2016 Polana Trzydniówka – Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej T.02 2 Tak
27.02.2016 Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej - Grześ T.02 8 Tak
27.02.2016 Grześ – Rakoń - Grześ T.02 8 Tak
27.02.2016 Grześ - Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej T.02 3 Tak
RAZEM 29  

Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej - Przełęcz Iwaniacka - Schronisko PTTK na Hali Ornak - Kiry - 28.02.2016

Data
odbycia
wycieczki
Trasa wycieczki Nr grupy
górskiej
wg reg. GOT
Punktów
wg reg.
GOT
Czy
przodownik
był obecny
28.02.2016 Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej – Polana Trzydniówka – Przełęcz Iwaniacka T.02 9 Tak
28.02.2016 Przełęcz Iwaniacka – Schronisko PTTK na Hali Ornak T.02 3 Tak
28.02.2016 Schronisko PTTK na Hali Ornak – Polana Pisana T.02 2 Tak
28.02.2016 Polana Pisana – Wyżnia Kira Miętusia - Kiry T.02 3 Tak
RAZEM 17  

Linia
Relacja fotograficzna - Krystyna Wyrostek
Relacja fotograficzna - Agata Karwowska
Relacja fotograficzna - Renata Martemianow
Relacja fotograficzna - Ula Gącik
Relacja fotograficzna - Alicja O.
Relacja fotograficzna - Eugeniusz Halo
Linia
Powrót
copyright