kontur (2 kB)

Babia Góra
Babiogórska Jesień

19 września 2015 roku

Linia
Renata Martemianow
Pogoda: mglisto
Babia Bóra

Program wycieczki:

  1. Przejście trasy górskiej - Przełęcz Krowiarki – Babia Góra – Markowe Szczawiny – Zawoja Widły
  2. Udział w imprezach festiwalu “Babiogórska Jesień” w Zawoi
Linia

Deszczowa noc z piątku na sobotę nie zniechęciła wycieczkowiczów, którzy wybrali się z Klubem Turystyki Górskiej „Wierch” na kolejną eskapadę, na Babią Górę połączoną z obchodami 31 Babiogórskiej Jesieni w Zawoi.

Powiedzenie, że Babia Góra jak to baba, bywa kapryśna – sprawdziło się do końca.

Wyjechaliśmy z Krakowa z deszczem, a im bliżej Przełęczy Krowiarki opady stawały się mniejsze, ale za to utrzymywała się mgła i mżawka dająca poczucie wilgoci i utrudniająca widoczność.

Po wykupieniu biletów wstępu do Babiogórskiego Parku Narodowego, przybiciu pieczątek do książeczek GOT, założeniu peleryn, udaliśmy się czerwonym szlakiem na szczyt, mając wielką nadzieję, że wychodząc wyżej – mgłę zostawimy na dole.

Słońce próbowało przebić się przez chmury i wtedy robiło się cieplej i jaśniej, ale mgła utrzymywała się cały czas, chociaż paru szczęśliwcom udało się zobaczyć słońce i szczyt w pełnej krasie.

Kilka koleżanek z radością wspominało wcześniejszy pobyt na Babiej Górze, jak to na karimatach rozłożonych na kamieniach wyczekiwały wschodu słońca. Ponoć niesamowite przeżycie. Inne z kolei porównywały pogodę i uroki Babiej z dziewiczą Ukrainą, cały czas żywo wracającą w wspomnieniach.

Nie obeszło się też bez złożenia gratulacji naszym koleżankom: Teresie Wróbel i Ani Trojan oraz wypicia toastu, za zdobycie przez nie I i III miejsca w VII Nowohuckim Maratonie Rowerowym. ”Gwiazdy” dostały się na pierwszą stronę gazety Głos Nowej Huty gdzie pięknie prezentowały się z medalami na „pudle”. Takie to są szalone te nasze turystki.

Pozostała jeszcze sesja zdjęciowa i skierowaliśmy się przez Przełęcz Brona do schroniska na Markowych Szczawinach. O tym, żeby wyjść na Małą Babią Górę zdecydowałyśmy spontanicznie. Okazało się, że chętnych zebrała się spora grupka. Zawsze nam mało!

Po krótkim odpoczynku w schronisku, udaliśmy się zielonym szlakiem do Zawoi- Widły na imprezę folklorystyczną pod nazwą Babiogórska Jesień. Oprócz prezentujących się zespołów Krywań, Wierchy i Mladost ze Słowacji, organizowane były Targi Sztuki Ludowej i Rękodzieła Artystycznego, wystawy i kiermasz handlowo-gastronomiczny. Nasza grupa z niecierpliwością czekała na występ kapeli Mikołaja Iliuka z Werchowyny (Ukraina) – gdzie gościliśmy tydzień temu. Z powodu godzinnego opóźnienia występu zespołów, nie doczekaliśmy się na „naszą” kapelę z Werchowyny, ale za to na stoisku ukraińskim przekazaliśmy specjalne pozdrowienia dla zespołu huculskiego ”Perewał” i jego kierownika Rusłana. Poznaliśmy tę kapelę na wieczorze huculskim w Werchowynie i miło ją wspominamy.

Na kolorowych straganach każdy mógł znaleźć coś dla siebie, dla ciała i dla ducha. O godz.17.3o wracaliśmy do autokaru zadowoleni, niosąc regionalne pamiątki i smakołyki.

Do zobaczenia na kolejnej wycieczce
Renata Martemianow

Linia

Przełęcz Krowiarki - Sokolica - Babia Góra - Schronisko na Markowych Szczawinach - Zawoja Markowa - 19.09.2015

Data
odbycia
wycieczki
Trasa wycieczki Nr grupy
górskiej
wg reg. GOT
Punktów
wg reg.
GOT
Czy
przodownik
był obecny
19.09.2015 Przełęcz Krowiarki - Sokolica (1367 m) BZ.02 7 Tak
19.09.2015 Sokolica (1367 m) - Babia Góra (1725) BZ.02 7 Tak
19.09.2015 Babia Góra (1725) - Schronisko na Markowych Szczawinach przez Przełęcz Brona BZ.02 5 Tak
19.09.2015 Schronisko PTTK Markowe Szczawiny (1180 m) - Zawoja Markowa BZ.02 5 Tak
RAZEM 24  

Przełęcz Krowiarki - Sokolica - Babia Góra - Mała Babia Góra - Schronisko na Markowych Szczawinach - Zawoja Markowa - 19.09.2015

Data
odbycia
wycieczki
Trasa wycieczki Nr grupy
górskiej
wg reg. GOT
Punktów
wg reg.
GOT
Czy
przodownik
był obecny
19.09.2015 Przełęcz Krowiarki - Sokolica (1367 m) BZ.02 7 Tak
19.09.2015 Sokolica (1367 m) - Babia Góra (1725) BZ.02 7 Tak
19.09.2015 Babia Góra (1725) - Mała Babia Góra (1515) BZ.02 4 Tak
19.09.2015 Mała Babia Góra - Schronisko na Markowych Szczawinach przez Przełęcz Brona BZ.02 3 Tak
19.09.2015 Schronisko PTTK Markowe Szczawiny (1180 m) - Zawoja Markowa BZ.02 5 Tak
RAZEM 26  

Babiogórska Jesień Linia
Relacja fotograficzna - Grzegorz Szczotka
Relacja fotograficzna - Teresa Wróbel
Relacja fotograficzna - Krystyna Wyrostek
Relacja fotograficzna - Agata Karwowska
Relacja fotograficzna - Renata Martemianow
Relacja fotograficzna - Ela Czader
Linia
Powrót
copyright