kontur (2 kB)

PILSKO
18 luty 2012 r.

Linia
Kierownik wycieczki: Janek Puzia
Ilość uczestników: 26
Pogoda: piękna zima

Pilsko zimą

Pilsko (słow. Pilsko) - drugi po Babiej Górze co do wysokości masyw górski w Beskidzie Żywieckim (według słowackiej regionalizacji są to Oravské Beskydy). Nazwa ta obejmuje tak cały masyw, jak i jego główną kulminację (1557 m n.p.m.), w całości leżącą po stronie słowackiej. Podszczytowe wypłaszczenie, przez które przebiega granica polsko-słowacka nosi nazwę Góry Pięciu Kopców (1542 m n.p.m.). Około 1500 m na południe od najwyższej kulminacji, po stronie orawskiej znajduje się szczyt Mechy (Pilsko Orawskie, 1479 m n.p.m.), oddzielony od głównego grzbietu przełęczą o tej samej nazwie.

Istnieje kilka teorii dotyczących pochodzenia nazwy Pilsko. Może ona pochodzić od dawnej, pojawiającej się w XVIII-wiecznych dokumentach nazwy podszczytowej hali Pielsko (ta zaś od nazwiska właściciela, Piela.) Może też pochodzić od dawnego określenia miejsca "piłowania" czyli pozyskiwania drewna. Ludowy przekaz wiąże nazwę z "opijaniem się" orawskich zbójników, którzy mieli zbierać się na szczycie.

Na najwyższej kulminacji, po stronie słowackiej, znajduje się krzyż ustawiony przez mieszkańców orawskiej wsi Mútne (Słowacja). Pod szczytem, na północno-wschodnim zboczu przy żółtym szlaku, znajduje się krzyż upamiętniający jedną z pierwszych ofiar kampanii wrześniowej, poległego w tym miejscu 1 września 1939 roku żołnierza Basika.

Linia

Sobota 18 lutego 2012 r wyjeżdżamy o godz. 700. Naszym celem dzisiaj jest Pilsko. Ze względów na warunki, jedziemy przez Kęty - Andrychów - Żywiec. Po drodze zastanawiamy się jakie będą warunki na trasie. W miarę zbliżania się do celu śniegu jest coraz więcej. Do Korbielowa na parking dojeżdżamy około godz. 930. Krótkie przygotowanie i czterech uczestników wybiera się na narty, a 22 osoby w trasę na Pilsko. Już na początku ostre podejście w śniegu po kolana.
Następnie Zielonym szlakiem (który dzielimy z narciarzami) docieramy do schroniska PTTK na Hali Miziowej. Widoki bajeczne świerki otulone śniegiem. Po krótkim odpoczynku w schronisku wyruszamy dalej. Atak na szczyt prowadzi Jasiu Ślazik. Po drodze mijamy "Śniegowe postacie" - zamarłe w ruchu.
Na szczycie pamiątkowe zdjęcie, chwila odpoczynku i powrót. W promieniach popołudniowego słońca schodzimy na parking w Korbielowie. Niestety pora wracać do Krakowa. Podróż mija nam szybko, wszyscy są w dobrych humorach.
Dziękuję wszystkim za uczestnictwo w wyprawie zimowej na PILSKO: Agacie K. i Jasiowi Ś. Za pomoc przy prowadzeniu wycieczki

Janek Puzia            


Linia

Korbielów Kamienna - Pilsko - Korbielów Kamienna
18.02.2012 r.

Data
odbycia
wycieczki
Trasa wycieczki Nr grupy
górskiej
wg reg. GOT
Punktów
wg reg.
GOT
Czy
przodownik
był obecny
18.02.2012 Korbielów Kamienna - Schronisko PTTK Hala Miziowa BZ.02 14 Tak
18.02.2012 Schronisko PTTK Hala Miziowa - Pilsko (1557 m) BZ.02 4 Tak
18.02.2012 Pilsko (1557 m) - Schronisko PTTK Hala Miziowa BZ.02 2 Tak
18.02.2012 Schronisko PTTK Hala Miziowa - Korbielów Kamienna BZ.02 7 Tak
  RAZEM 27  
Relacja fotograficzna - Ala Obrzut
Relacja fotograficzna - KTG WIERCH
Linia
Powrót
copyright