W celu popularyzacji Głównego Szlaku Beskidzkiego wiodącego najpiękniejszymi terenami polskich Beskidów, Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze ustanawia Odznakę Turystyczną Główny Szlak Beskidzki przyznawaną za jego przejście.
§ 1.
Odznakę można zdobyć w wyniku jednorazowego przejścia całego szlaku w czasie nie dłuższym niż 21 dni lub pokonując go w odcinkach niezależnie od czasu trwania i ilości wycieczek.
§ 2.
Punktowanie wycieczek i potwierdzenie ich odbycia dokonywane jest zgodnie z postanowieniami Regulaminu Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK.
§ 3.
Odznaka posiada następujące stopnie:
- brązowy - przyznawany za zdobycie w dowolnym czasie i podczas dowolnej liczby wycieczek na trasie Głównego Szlaku Beskidzkiego minimum 200 punktów GOT PTTK,
- srebrny - przyznawany za zdobycie kolejnych 200 punktów GOT PTTK na trasie Głównego Szlaku Beskidzkiego,
- złoty - przyznawany za przejście pozostałych, dotychczas nie przebytych części Głównego Szlaku Beskidzkiego.
- diamentowy - za przejście całego GSB w czasie nie dłuższym niż 21 dni.
Kierunek przejścia poszczególnych odcinków jest dowolny.
§ 4.
W trakcie zdobywania kolejnych stopni odznak nie można powtarzać raz już odbytych wycieczek, niezależnie od kierunku przejścia.
§ 5.
Do ewidencji przebytych wycieczek służy książeczka GOT PTTK, która wraz z potwierdzeniami uzyskanymi w terenie, analogicznie jak dla GOT PTTK, stanowi dokumentację zdobywania odznaki.
§ 6.
Zdobywanie odznaki GSB PTTK nie wyklucza jednoczesnego zaliczenia zdobytych punktów w celu uzyskania kolejnych stopni GOT PTTK.
§ 7.
Wypełnione książeczki GOT PTTK zawierające ewidencję przebytych wycieczek, uzyskane potwierdzenia terenowe wraz z wyliczeniem zdobytych punktów należy dostarczyć w celu weryfikacji do Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie. Zweryfikowanie przez COTG przedstawionej dokumentacji jest równoznaczne z przyznaniem odznaki odpowiedniego stopnia i upoważnia do jej zakupu. Weryfikacja odznak odbywa się nieodpłatnie, zdobywający odznakę ponosi jedynie koszt zakupu odznaki oraz ewentualne koszty przesyłki pocztowej.
§ 8.
COTG PTTK w Krakowie jest odpowiedzialny za promocję i prowadzenie akcji zdobywania Odznaki GSB PTTK, w tym za prowadzenie ewidencji zdobywców oraz sprzedaży odznak.
Zarząd Główny PTTK
PUNKTACJA
|
|
Ustroń (350 m n.p.m.) - Równica | 9/4 |
Równica - Ustroń Polana | 4/9 |
Ustroń Polana - Wielka Czantoria | 9/4 |
Wielka Czantoria - Przełęcz Beskidek |
3/6 |
Przełęcz Beskidek - Soszów Wielki |
5/3 |
Soszów Wielki - Stożek |
5/4 |
Stożek - Kiczory |
2/2 |
Kiczory - Mrażnica |
2/4 |
Mrażnica - Przełęcz Kubalonka |
4/5 |
Przełęcz Kubalonka - schronisko PTTK na Przysłopie | 10/9 |
schronisko PTTK na Przysłopie - Barania Góra |
4/3 |
Barania Góra - Magurka Wiślańska |
3/4 |
Magurka Wiślańska - Magurka Radziechowska |
2/2 |
Magurka Radziechowska - Węgierska Górka |
8/15 |
Węgierska Górka - Słowianka |
12/10 |
Słowianka - schronisko PTTK na Hali Rysianka |
10/6 |
schronisko PTTK na Hali Rysianka - Trzy Kopce |
3/3 |
Trzy Kopce - schronisko PTTK na Hali Miziowej | 7/6 |
schronisko PTTK na Hali Miziowej - przełęcz Glinne | 6/10 |
przełęcz Glinne - Beskid Korbielowski | 4/3 |
Beskid Korbielowski - Przełęcz między Besk. Korbielowskim a Krzyżowskim | 2/2 |
Przełęcz między Besk. Korbielowskim a Krzyżowskim - Jaworzyna | 6/5 |
Jaworzyna - przełęcz Głuchaczki | 1/3 |
przełęcz Głuchaczki - Mędralowa | 7/4 |
Mędralowa - przełęcz Jałowiecka | 2/3 |
przełęcz Jałowiecka - Hala Czarnego | 1/1 |
Hala Czarnego - schronisko PTTK na Markowych Szczawinach | 2/2 |
schronisko PTTK na Markowych Szczawinach - Babia Góra | 10/5 |
Babia Góra - Sokolica | 3/7 |
Sokolica - przełęcz Krowiarki | 3/7 |
przełęcz Krowiarki - Cyl Hali Śmietanowej | 8/6 |
Cyl Hali Śmietanowej - Polica | 3/2 |
Polica - schronisko PTTK na Hali Krupowej | 3/5 |
schronisko PTTK na Hali Krupowej - Cupel | 10/12 |
Cupel - Bystra | 6/11 |
Bystra - Jordanów | 5/4 |
Jordanów - Skawa PKP | 7/7 |
Skawa PKP - Rabka Zdrój | 8/7 |
Rabka Zdrój - Bacówka PTTK na Maciejowej | 8/5 |
Bacówka PTTK na Maciejowej - schronisko PTTK na Starych Wierchach | 6/4 |
schronisko PTTK na Starych Wierchach - Obidowiec | 5/3 |
Obidowiec - Turbacz | 6/4 |
Turbacz - schronisko PTTK na Turbaczu | 1/1 |
schronisko PTTK na Turbaczu - Polana Gabrowa | 3/4 |
Polana Gabrowa - Kiczora | 1/1 |
Kiczora - przełęcz Knurowska | 6/10 |
przełęcz Knurowska - Runek | 11/9 |
Runek - Lubań | 7/5 |
Lubań - Krościenko nad Dunajcem | 9/17 |
Krościenko nad Dunajcem - Dzwonkówka | 11/6 |
Dzwonkówka - schronisko PTTK na Prehybie | 9/7 |
schronisko PTTK na Prehybie - Radziejowa | 5/4 |
Radziejowa - Wielki Rogacz | 1/2 |
Wielki Rogacz - Niemcowa | 3/5 |
Niemcowa - Rytro | 6/13 |
Rytro - Makowica | 10/4 |
Makowica - Pisana Hala | 5/4/td> |
Pisana Hala - schronisko na Hali Łabowskiej | 5/5 |
schronisko na Hali Łabowskiej - Runek | 7/7 |
Runek - Jaworzyna Krynicka | 5/4 |
Jaworzyna Krynicka - Krynica | 6/12 |
Krynica - Huzary | 6/3 |
Huzary - Mochnaczka Niżna | 3/6 |
Mochnaczka Niżna - Banica | 6/6 |
Banica - Ropki | 8/8 |
Ropki - Hańczowa | 4/5 |
Hańczowa - Kozie Żebro | 8/5 |
Kozie Żebro - Regietów Niżny | 4/7 |
Regietów Niżny - Rotunda | 5/2 |
Rotunda - Ług | 3/6 |
Ług - Popowe Wierchy | 5/3 |
Popowe Wierchy - Krzywa | 4/6 |
Krzywa - Wołowiec | 4/4 |
Wołowiec - Bacówka PTTK w Bartnem | 6/5 |
Bacówka PTTK w Bartnem - Magura Wątkowska | 6/4 |
Magura Wątkowska - Ostrysz | 8/9 |
Ostrysz - Kamień | 9/8 |
Kamień - Kąty | 4/8 |
Kąty - Polana | 9/6 |
Polana - Chyrowa | 5/7 |
Chyrowa - grzbiet Chyrowej | 7/4 |
grzbiet Chyrowej - pustelnia św. Jana | 3/3 |
pustelnia św. Jana - Trzciana | 4/6 |
Trzciana - Cergowa | 7/4 |
Cergowa - Lubatowa | 5/8 |
Lubatowa - Iwonicz Zdrój | 5/5 |
Iwonicz Zdrój - Sucha Góra | 4/3 |
Sucha Góra - Rymanów Zdrój | 5/6 |
Rymanów Zdrój - Dział | 7/4 |
Dział - Tarnawka | 6/9 |
Tarnawka - Puławy | 2/2 |
Puławy - Rozdroże pod Zrubaniem | 6/3 |
Rozdroże pod Zrubaniem - przełęcz pod Tokarnią | 11/10 |
przełęcz pod Tokarnią - Kamień | 8/8 |
Kamień - Fajtyska | 2/3 |
Fajtyska - schronisko PTTK Komańcza | 6/7 |
schronisko PTTK Komańcza - Komańcza | 1/1 |
Komańcza - Prełuki | 3/3 |
Prełuki - Duszatyn | 3/3 |
Duszatyn - jeziora Duszatyńskie | 6/4 |
jeziora Duszatyńskie - Chryszczata | 5/2 |
Chryszczata - przełęcz Żebrak | 4/6 |
przełęcz Żebrak - Jaworne | 5/3 |
Jaworne - Wołosań | 5/4 |
Wołosań - Cisna | 8/13 |
Cisna - Jasło | 14/8 |
Jasło - Okrąglik | 2/3 |
Okrąglik - Smerek wieś | 7/13 |
Smerek wieś - Smerek | 11/5 |
Smerek - przełęcz M. Orłowicza | 2/3 |
przełęcz M. Orłowicza - Połonina Wetlińska | 5/3 |
Połonina Wetlińska - Połonina Wetlińska schronisko PTTK | 3/3 |
Połonina Wetlińska schronisko PTTK - Brzegi Górne | 3/8 |
Brzegi Górne - Połonina Caryńska | 9/3 |
Połonina Caryńska - Ustrzyki Górne (Hotel PTTK) | 6/12 |
Ustrzyki Górne (Hotel PTTK) - Szeroki Wierch | 13/7 |
Szeroki Wierch - przełęcz Siodło | 1/1 |
przełęcz Siodło - przełęcz Goprowców (1160) | 2/1 |
przełęcz Goprowców (1160) - Halicz | 6/4 |
Halicz - przełęcz Bukowska | 3/5 |
przełęcz Bukowska - Wołosate (750 m n.p.m.) | 8/12 |
Razem z zachodu na wschód | 664 |
Razem ze wschodu na zachód | 664 |