kontur (2 kB)

Odznaka KTGpilsko (17 kB)

Główny Szlak Beskidzki – XIV etap

Beskid Żywiecki

14.07.2018 r.

Linia zywiecki01 (88 kB) Linia

Beskid Żywiecki to najwyższe pasmo Beskidów w Polsce. Beskidem Żywieckim określa się część Beskidu Wysokiego od Przełęczy Zwardońskiej i obniżenia Czacy aż po Osielec i Przełęcz Zubrzycką. Tworzą go trzy rozległe grupy górskie: Wielkiej Raczy, Pilska i Babiej Góry. Różnią się od siebie nie tylko wielkością i wysokością, ale też różnorodnością form. Beskid Żywiecki, to bardzo rozległa i mocno zróżnicowana pod względem położenia i charakteru grupa górska Beskidów Zachodnich, rozciągająca się wzdłuż południowych granic kraju, od Beskidu Śląskiego aż po Podhale. Od północy graniczy z Beskidem Średnim (Makowskim), a od wschodu z Gorcami

Jak każde góry jest ostoją częściowo jeszcze dzikiej przyrody oraz pięknych krajobrazów. Najcenniejsze skupiska roślinności objęte zostały ochroną Babiogórskiego Parku Narodowego oraz rezerwatów "Śrubita" (na południe od Rycerki), na Romance i na Rysiance. Najwyższym szczytem jest Babia Góra z wierzchołkiem zwanym Diablakiem o wysokości 1725 m. Do grupa Babiej Góry zaliczamy także: Małą Babią Górę zwaną także Cylem - 1517 m oraz Policą - 1369 m. Potoki wypływające u podnóży Beskidu Wysokiego uchodzą głównie do rzek Soły i Skawy, stanowiących prawobrzeżne dopływy Wisły. Górskie potoki urozmaicone są często licznymi kaskadami i wodospadami - w Sopotni, Milówce i Korbielowie. Masyw Babiej Góry, leży w granicach Babiogórskiego Parku Narodowego, który można zwiedzać poprzez poruszanie się znakowanymi szlakami turystycznymi. Łączna ich długość na terenie Parku wynosi około 53 km.

Linia
Trasa górska:
opis trasy (41 kB)

Przełęcz Glinne 809 m n.p.m – Hala Miziowa 1271 m n.p.m – Trzy Kopce 1216 m n.p.m - schronisko Rysianka 1322 m n.p.m – Przełęcz Pawlusia 1188 m n.p.m – Stacja Turystyczna Abrahamów 793 m n.p.m – Węgierska Górka 413 m n.p.m
Długość trasy 29.5 km,czas przejścia około 8,00 h, suma podejść 866 metrów


trasa-pilsko (20 kB)

Linia pilsko (125 kB)

Za nami już 15 etapów Głównego Szlaku Beskidzkiego. Tym razem kierujemy się w Beskid Żywiecki, a nasza trasa zaczyna się na granicy polsko – słowackiej, z przełęczy Glinne. Jest ona usytuowana na wysokości 809 m n.p.m. Dość szybko docieramy do pierwszego schroniska na Hali Miziowej, która leży u podnóża Pilska. Pogoda nie rozpieszcza, widoków brak, ale najważniejsze że brak opadów deszczu. Nie tracimy zbyt wiele czasu w tym pięknym, dużym schronisku, bo do pokonania mamy prawie 30 km.

W szybkim tempie, po dwóch godzinach meldujemy się na Hali Rysianka, mijając po drodze niewielkie wzniesienia wzdłuż granicy. Część ekipy dociera ciut dalej do schroniska na Lipowskiej Hali w poszukiwaniu kolejnych pieczątek do książeczek oraz smacznego obiadku. Wszyscy razem zwarci wyruszamy dalej przykuci do czerwonego szlaku. Na horyzoncie pokazują się piękny widoki Beskidu Żywieckiego z Pilskiem na pierwszym planie. Po przeciwnej stronie wyłania się Beskid Śląski. Wyróżnia się zdecydowanie Skrzyczne z wieżą oraz Barania Góra z metalową wieżyczką na szczycie. Po strawersowaniu stoków Romanki docieramy do kolejnego, tym razem prywatnego schroniska na Słowiance.

Tutaj miła uroczystość wręczenie odznaki małej złotej GOT dla naszej Uleńki oraz czas na pozbieranie całej naszej grupy w całość. Przed nami ostatni 9 km odcinek, może łatwy, ale już trochę kilometrów w nogach mamy, więc tempo trochę spada, zwłaszcza że pokazuje się duże błotko. Po 10 godzinach przeplatanymi krótkimi odpoczynkami w schroniskach docieramy do mety naszej wędrówki jakim jest Węgierska Górka.

Jeszcze raz przywołujemy wydarzenie z II wojny światowej, dzięki budowlą jakie po drodze napotykamy. To bunkry, które choć w pośpiechu budowane służyły do obrony naszej granicy przez 1200 polskich żołnierzy. Dzieli nasi wojownicy stawili opór przez 3 dni 17–to tysięcznej dywizji niemieckiej, która nacierała od strony Czechosłowacji. Po kilku chwilach refleksji i zadumy wyruszamy w drogę powrotną.

Za nami 475 km, licząc od pierwszego etapu. Jeszcze kilka chwil i druga kropka która symbolizuje rozpoczęcie lub zakończenie szlaku będzie nasza. Do zobaczenie na następnym etapie GSB.

Marek Filipiak

Linia

Przełęcz Glinne – Hala Miziowa - Hala Rysianka - Słowianka - Węgierska Górka 14.07.2018

Data
odbycia
wycieczki
Trasa wycieczki Nr grupy
górskiej
wg reg. GOT
Punktów
wg reg.
GOT
Czy
przodownik
był obecny
14.07.2018 Przełęcz Glinne – Hala Miziowa BZ.02 10 Tak
14.07.2018 Hala Miziowa – Trzy Kopce BZ.02 6 Tak
14.07.2018 Trzy Kopce – Schronisko Rysianka BZ.02 3 Tak
14.07.2018 Schronisko Rysianka – Słowianka BZ.02 6 Tak
14.07.2018 Słowianka Stacja Turystyczna Abrahamów – Węgierska Górka BZ.02 10 Tak
RAZEM 35
Linia
Relacja fotograficzna - Grzegorz Szczotka
Relacja fotograficzna - Marek Filipiak
Linia
Powrót


kontur (2 kB)
copyright