kontur (2 kB)

7 maj 2016

Organizatorzy: Dorota i Marek Szala
Prowadzący: Bogdan Müller
Uczestnicy: 53 wspaniałych Turystów
uczestnicy (60 kB) pasek (6 kB)

Małopolski Szlak Papieski

MAŁOPOLSKA PAPAL TRAIL

Trasa Specjalna nr 1

Kraków, Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”

pasek (6 kB)
Tu, na tej ziemi się urodziłem.
Tutaj, w Krakowie, spędziłem większość lat mojego życia...

Jan Paweł II, 6.06.1979 r.

Małopolska w życiu Karola Wojtyły była regionem szczególnym. Nigdzie indziej nie znajdziemy tylu miejsc co tutaj, z którymi był tak bardzo emocjonalnie i duchowo związany. Wszak tutaj przyszedł na świat, dorastał, mieszkał, studiował, zawiązywał znajomości i przyjaźnie, pracował i wypoczywał. Znał tu chyba każdą górę, każdy kawałek szlaku. Wyjątkowo bogato w jego biografii wpisuje się miasto Kraków, w którym spędził najwięcej, bo aż 40 lat życia - począwszy od 1938 roku, kiedy przeprowadził się tu wraz z ojcem z Wadowic, jego rodzinnego miasta, aż do września 1978 roku, kiedy jako kardynał został wezwany na konklawe po śmierci papieża Jana Pawła I.

„Tu, na tej ziemi się urodziłem. Tutaj, w Krakowie, spędziłem większość lat mojego życia” (...) „Kraków od najmłodszych lat mojego życia, od lat dziecięcych, był dla mnie szczególną syntezą wszystkiego, co polskie i co chrześcijańskie” – wspominał z tęsknotą niespełna rok po wyborze na Biskupa Rzymu, 6 czerwca 1979 roku na Krakowskich Błoniach.

W południowej części Krakowa, na pograniczu Borku Fałęckiego i Łagiewnik znajduje się obszar zwany „białymi morzami” od pyłu z działającej tam kiedyś fabryki sody „Solvay”. W latach okupacji, od września 1940 roku do sierpnia 1944 roku pracował w niej Karol Wojtyła: „Fabryka stała się dla mnie, na pewnym etapie, prawdziwym seminarium duchownym, choć zakonspirowanym. Pracowałem w kamieniołomie od września 1940 roku, a w rok później przeszedłem do oczyszczalni wody do fabryki. Tak więc lata związane z kształtowaniem się ostatniej decyzji pójścia do seminarium wiążą się właśnie z tym okresem” [Jan Paweł II, „Dar i Tajemnica”, 2005].

Dzisiaj fabryka „Solvay” już nie istnieje, ale pozostało wspomnienie robotniczej przeszłość Karola Wojtyły, przyszłego papieża. Na terenie „białych mórz” powstaje obecnie Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” - ośrodek poświęcony życiu i twórczości papieża Jana Pawła II, wotum dziękczynne narodu polskiego za pontyfikat Karola Wojtyły.

pasek (6 kB)

Kolekcjonerska karta etapu

ts-01 side-a (138 kB)ts-01 side-b (169 kB) pasek (6 kB)

Przebieg trasy pieszej:
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia – Most Aniołów – Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”

uczestnicy2 (71 kB) pasek (6 kB)
Wycieczka stanowi jeden z etapów pokonywanych w ramach projektu
baner_ 570px (38 kB)
Więcej informacji na temat przedsięwzięcia...
http://ktg.hg.pl/komisja-tg/msp/msp_info.html
Spot filmowy
Linia
Relacja fotograficzna - Dorota i Marek Szala
Linia
Powrótkontur (2 kB)
copyright