kontur (2 kB)

NA TURYSTYCZNYM SZLAKU

Dalmacja

20 października 2022 r.

Linia

Dorota i Marek Szala zdradzają tajemnice Dalmacji

dalmacja-04 (62 kB)

Tradycyjnie w czwartek w Klubie NOT odbyło się spotkanie z cyklu „Na turystycznym szlaku”. Tym razem Dorota i Marek zdradzili nam tajemnice letniej wyprawy do Dalmacji. Grupa turystyczna Zanim znów wyruszysz w góry na przełomie sierpnia i września podróżowała przez Bałkany, czyli przez Bośnię i Hercegowię, Chorwację.

maglic (53 kB)
Maglić 2386 m n.p.m.

Opowieść o podróży, wzbogacona przeźroczami, zaczęła się od wspomnień ze zdobycia najwyższego szczytu w Bośni i Hercegowinie, w Górach Dynarskich na granicy z Czarnogórą. To Maglić 2386 m n.p.m. - wyzwanie dla ludzi gór, dla zdobywców szczytów do Korony Europy. Stopień trudności wejścia na szczyt podniosła burza z piorunami. Marek opowiadał jak sobie radzili - musieli zmienić drogę powrotu - gdy dwie burze połączyły się niespodziewanie na trasie ich wędrówki.

dalmacja-03 (62 kB)

Mostar nad Neretwą urzekał widokami – to perła Hercegowiny. Opowieść Marka zatrzymała nas przy starym moście w Mostarze, który przez prawie 500 lat był symbolem połączenia Wschodu z Zachodem – muzułmańskich Bośniaków i katolickich Chorwatów. Przeźrocza dokumentowały skoki z mostu do rzeki oraz klimat Czarszija, czyli targowiska w centrum miasta z czasów Imperium Osmańskiego.

dalmacja-05 (73 kB)

Chwila refleksji pojawiła się przy przeźroczach z Medjugorje. Kiedyś zagubiona wioska, dzisiaj miejsce pielgrzymowania tysięcy katolików z całego świata.

dalmacja-06 (65 kB)

Była jeszcze opowieść o osobliwościach Plitwickich Jezior i legenda o Czarnej Królowej. Potem fotografie przeniosły nas na Archipelag Kornati na klify nad lustrem Adriatyku. Dopełnieniem pogadanki o Bałkanach były zdjęcia zachodu słońca z Zadaru, czyli ostatnie w tym roku bałkańskie pozdrowienie słońca.

Rozmowom o podróżach klimatu dodała kaweczka i ciastka, a spotkanie zakończyła informacja o bieżących wyprawach. Dorota i Marek przedstawili ofertę wyjazdu andrzejkowego i sylwestrowego.

dalmacja-02 (66 kB) dalmacja-01 (77 kB)

Następne spotkanie w Klubie NOT 17 listopada o godz. 16.

Ewa Bugno

Linia
Relacja fotograficzna - Ewa Bugno
Linia Powrót
copyright