kontur (2 kB)

Dzień Kobiet
Ogrodzieniec i okolice
w dniu: 11 marca 2018 r.

Linia ogrodzieniec01 (86 kB) Linia

Zamek Ogrodzieniec - najsłynniejsze orle gniazdo, największe i zarazem dość dobrze utrzymane, choć jak zdecydowana większość zamków jurajskich, ma formę ruiny. Zamek jest udostępniony dla turystów, a w sezonie niemal co tydzień odbywają się tu plenerowe imprezy, w tym cykliczne, jak Najazd Barbarzyńców, Turniej Rycerski czy Ogrodzienieckie Spotkania Kabaretowe. Warownia wznosi się na najwyższym wzgórzu jurajskim, na Górze Janowskiego (515,5 m n.p.m.).
- Park Ogrodzieniec, ul. Zamkowa 33 - park rozrywki rodzinnej znajdujący się u podnóża zamku, początkowo powstał Park Miniatur, a teraz park składa się ponadto z: Parku Doświadczeń Fizycznych, Parku Rozrywki, Domu Strachów i Legend oraz Toru Saneczkowego
- Skalne Miasto Podzamcza - nagromadzenie pięknych, masywnych ostańców skalnych, tuż przy zamku, wiedzie tędy ścieżka edukacyjna oraz trasy narciarstwa biegowego.

ogrodzieniec02 (126 kB)

Od 2008 roku na Górze Birów w Podzamczu koło Ogrodzieńca, udostępniona jest ciekawa jurajska atrakcja nawiązująca doczasów średniowiecza - zrekonstruowany gród, który spłonął tu na początku XIV wieku i nigdy później nie został odbudowany. Była to najprawdopodobniej strażnica wojskowa, chroniąca granic Królestwa Polskiego od strony czeskiego wówczas Śląska.

ogrodzieniec04 (110 kB)

Pomysł rekonstrukcji zrodził się w efekcie cennych odkryć archeologicznych poczynionych na Górze Birów, bowiem osadnictwo istniało ponoć w tym miejscu od niepamiętnych czasów (kilkadziesiąt tysięcy lat wstecz), o czym dowiadujemy się na podstawie znalezisk w licznych tu jaskiniach.

ogrodzieniec03 (82 kB)

Od VIII wieku n.e. istniało tu osadnictwo słowiańskie na Górze Birów. Wtedy to na szczycie Góry Birów powstała osada, a u jej podnóża - cmentarz kurhanowy. Na przełomie XIII/XIV wieku szczyt Góry Birów został ufortyfikowany - wzniesiono wał kamienno-drewniany oraz kamienny mur z furtą. Wewnątrz grodu istniały drewniane budynki.

Źródło: Wikipedia

ogrodzieniec05 (109 kB) Linia
Relacja fotograficzna
Linia Powrót
copyright