kontur (2 kB)

Pożegnanie Lasu
"MNISZEK"
21 październik 2010 r.

Kierownik wycieczki: Bronisława Polak i Edward Zając
Przejazd na trasie: Kraków - Mniszek - Kraków
Pogoda: wspaniała, słoneczna
Ostatnie grzyby

W czwartkowy, jesienny poranek wybieramy się po raz ostatni w tym sezonie do lasu w Nadleśnictwie Mniszek za Jędrzejowem. Po drodze zatrzymujemy się w Jędrzejowie, które prawa miejskie otrzymało 16.02.1271 r. Miasto leży na Płaskowyżu Jędrzejowskim, który jest częścią Wyżyny Małopolskiej. Przez miejscowość przepływają dwie niewielkie rzeki Jasionka i Brzeżnica. Jeszcze w średniowieczu Jędrzejów stał się ważnym ośrodkiem handlowym, a w wiekach XVI i XVII-ośrodkiem politycznym, miejscem zjazdów szlachty małopolskiej.

W klasztorze

Najwspanialszym zabytkiem miasta jest opactwo cystersów, założone w 1140 roku przez Jana Gryfita. Zasadnicza bryła kościoła p.w. Wniebowzięcia N. Marii Panny św. Wojciecha i bł. Kadłubka powstała w epoce baroku. W ołtarzu głównym kościoła (z 1731 r.) znajdują się relikwie bł. Wincentego Kadłubka - kronikarza Polaków. Po kościele oprowadza nas Zakonnik, który zapoznaje nas z historią. Do dzisiaj zachowały się fragmenty późnoromańskiej bazyliki, która jest dziełem warsztatu cysterskiego z XIII w. W kościele znajdują się organy z 1745-1754 r. Ten znakomity instrument jest dziełem sztuki w stylu późnobarokowym i rokoko, zbudowanym przez Józefa Sitarskiego. Ma 42 głosy. Znawcy określają je jako arcydzieło polskiej sztuki organ mistrzowskiej. Co roku w lipcu i sierpniu odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.

Kapliczka

Po zwiedzeniu opactwa jedziemy do lasu i udajemy się na krótkie poszukiwanie ostatnich jesiennych grzybów, a następnie przy ognisku, które jak zwykle rozpala nasz ogniskowy kol. Józef Wąsikowski zaczyna się wspaniała zabawa. Kol. Edward Zając przygotował konkursy zręcznościowe i z wiedzy krajoznawczej z nagrodami. Były upominki dla najlepszego grzybiarza i zbieracza jagód, dla najstarszego i najmłodszego uczestnika wycieczki, dla każdego znalazł się jakiś drobiazg. Piekliśmy kiełbaski, jedliśmy chleb z pysznym smalcem (specjalność kol. Broni) i ciasta upieczone przez nasze koleżanki. Imprezę naszą zaszczycił prezes H/O kol. Gienek Halo, który przy tej okazji wręczył Dyplom Zarządu Głównego PTTK kol. Mariannie Merecik.
Piknik mimo nie najlepszej pogody udał się wspaniale. Wspólnym śpiewem, tańcami zakończyliśmy udany sezon turystyczny i zadowoleni wracamy do domu.
Pozostała jeszcze jedna wycieczka, na którą zapraszamy wszystkich chętnych.

Rozpalamy ognisko

Bronisława Polak

Linia
Relacja fotograficzna - Bronisława Polak
Linia Powrót
copyright